Często słyszymy narzekania, że „drukarka nie chce działać” – zdarza się to nam zarówno jako pracownikom firmy oferującej wynajem urządzeń biurowych, jak i osobom prywatnym, gdy słuchamy naszych przyjaciół czy rodziny. Bardzo często powodem tej usterki jest zaschnięty tusz w drukarce. Może być on zwodniczy – ponieważ sprzęt pokazuje nam komunikat, że pojemniki z atramentem są pełne, podejrzewamy jakieś większe awarie. Kiedy ma miejsce wysychanie tuszu i kiedy możemy podejrzewać tę właśnie usterkę?
Jednym z głównych powodów, dla którego możemy obserwować pojawienie się tego problemu, jest zbyt rzadkie lub nieregularne użytkowanie drukarki atramentowej przez dłuższy czas. Wówczas atrament zachowuje się podobnie jak kosmetyki – zwyczajnie zasycha i nie ma możliwości komfortowego jego używania. Warto więc regularnie korzystać z urządzenia – jeśli nie mamy potrzeby drukowania, warto chociażby skserować losowy dokument czy stronę z książki tak, by mieć pewność, że dysze głowic drukarki nadal odpowiednio rozprowadzają atrament.
Powodem nieodpowiedniego działania zaschniętego tuszu może być również jego przeterminowanie lub przechowywanie w nieodpowiednim miejscu (np. przy kaloryferze lub oknie podczas intensywnego słońca lub mroźnej zimy). Często zdarza się również, że samodzielnie próbujemy wypełnić pojemnik na tusz atramentem kupionym w sieci. Tak zwany refill nie jest dobrym rozwiązaniem – pojemniki z założenia są jednorazowe i nie powinno się ich dopełniać, ponieważ może to skutkować problemami.
W pierwszej kolejności należy spróbować uruchomić program na komputerze, jakim jest automatyczne czyszczenie głowicy drukującej. Jest on dostępny w każdym urządzeniu i może pomóc w pozbyciu się problemu przez proces udrażniania głowic. Jeśli tusz nie zacznie prawidłowo uwalniać się z pojemników po pierwszym czyszczeniu na wydruku testowym, należy przeprowadzić cały proces kolejny raz. W sytuacji, w które po kilku cyklach nie widać poprawy, atrament niestety musi zostać wymieniony.
Wiemy, że w sieci znaleźć można ogrom porad, jak rozcieńczyć czy ogrzać zaschnięty atrament w pobliżu grzejnika, przetrzeć głowice płynem czyszczącym lub ciepłą wodą aby udrożnić zaschnięty tusz. Nie polecamy jednak z nich korzystać, aby uniknąć problemów z naszym urządzeniem. Należy tu zachować szczególną ostrożność. Wyjęcie pojemnika może to jeszcze bardziej uszkodzić, a przez to doprowadzić do większej awarii drukarki. Odpowiedzią na wyschnięty tusz jest regularne drukowanie. Najlepiej zwyczajnie używać sprzętu raz na tydzień – wówczas atrament zawsze będzie gotowy do pracy!
Niestety, powyższe sposoby mogą zwiększyć zapotrzebowanie na materiały eksploatacyjne.
Alternatywnym sposobem na rozwiązanie problemu zaschniętego tuszu jest… zrezygnowanie z używania drukarki atramentowej i kupno drukarki laserowej np. z kartridżami zintegrowanymi. Drukarki laserowe są oparte na innej technologii i nie mają problemów z zasychaniem tuszu. A gdy toner się kończy, wystarczy wyjąć kartridż i wymienić na nowy.
Zawsze chciałeś obniżyć koszty, podnieść efektywność biura i zwiększyć
bezpieczeństwo poufnych informacji?
Ksero Partner
Przedsiębiorstwo Specjalistyczne
ul. Fabianowska 165, 62-052 Komorniki